Fuchsie

Původ fuchsií

Fuchsie působí dojmem tropické rostliny. Pochází z horských oblastí Latinské Ameriky a v divoké přírodě má vliv na život kolibříků. Kolibříci se vznášejí kolem květů, pijí z nich nektar a opylují je. Díky fuchsiím a jejich dlouhé době kvetení mohou kolibříci přežívat i ve výše položených horských oblastech. Z přibližného počtu sta původních druhů, bylo postupně vyšlechtěno více jak 8000 odrůd. Pro dekorativní účely se však pšstuje jen několik desítek prověřených odrůd.

Pěstování fuchsií

Nejvíce se fuchsie hodí k běstování jako kbelíková a balkónová květina nebo zavěšená v nádobě. Fuchsie jsou ozdobou nejen našich balkónů, ale i teras a menších zahrádek. Pro fuchsie, které se pěstují v květináčích venku, je nejvhodnější místo chráněné před větrem. Většina odrůd má rádo částečný stín.
Fuchsie lze pěstovat také v bytě na okně. Podmínkou ovšem je, že vzduch musí být dostatečně čerství a není příliš suchý. V uzavřeném prostoru s nedostatečnou výměnou vzduchu můžou fuchsie trpět plísní šedou nebo mohou začít opadávat poupata. Fuchsie je možné pěstovat také v zahradě na záhonech, ale na podzim je nutné je ze země vyjmout a na zimu přemístit do chladnější místnosti.

fuchsie     fuchsie

 

Zálivka

Na jaře zaléváme mírně, v létě bohatě. Rostliny pravidelně přihnojujeme. V bytě fuchsie neprodělává zimní klid a kvete dlouho během zimy. V létě vyžaduje hodně vody a pravidelné přihnojování.

Péče

Na jaře rostlinu silně seřízneme, aby si udržela kompaktní tvar.

Množení fuchsií

Množení je u fuchsií snadné. Vrcholové řízky vezmeme na jaře z mladých výhonů - řez vedeme kolénkem. Řízky rychle zakoření ve směsi píslu a rašeliny. Teplota by se měla pohybovat kolem 15°C. Další možností je dát řízky do nádoby s vodou.
Pokud chceme fuchsie pěstovat ze semene, musíme je vyset hned podozrání na podzim nebo brzy z jara. Semeno totiž velmi rychle ztrácí klíčivost.

 


Vytvořte si web zdarma! Webnode